2014 National Committees and Foundation

 

AUDIT COMMITTEE:

Chairman: Nora Ruebrook

Lisa Gallinat, Felix Kushman, Frank Russo

Staff Responsibility: Ryan Donaldson

 
     
 

AWARDS COMMITTEE:

Chairman:

Pamela Ammerman, Shelley Beck, Jeffrey Brown, Melvin Ing, Gerald Moskwa, John Ochs, Thomas J. Pruter, Ken Sparks, George A. Wardwell, Skip Witunski, Roycealee Wood

National Officer’s Responsibility: Pam Ammerman
Staff Responsibility: Chris Bennett

 
     
 

BUDGET COMMITTEE:

Chairman: Stewart Reuter

Joseph Lissenden - National Vice President
Patricia Du Mont - 2014
James Young - 2015
John Felker - 2016

National Officer's Responsibility: Stewart Reuter
Staff Responsibility: Ryan Donaldson

 
     
 

BYLAWS COMMITTEE:

Chairman: Hugh O'Neill

Pam Ammerman, Paula Bozdech-Veater, James Lasher, Patrick Pang, Dave Reilly, Ivan Samuels, Ward A. Shanahan, David Todd, James Walker, Doyle Wilhite

National Officer's Responsibility: James Offutt
Staff Responsibility: Aubrey Collier

 
     
 

COAST GUARD AFFAIRS – ACTIVE DUTY/RESERVE AND AUXILIARY:

Chairman: Joel Whitehead

Thomas Baker, Carey Barnecut, Roger Bing, Robert Bythewood, Genie Cancellier, Betty Caughlin, Dannie Coates, Stuart Cowan, Joseph J. Daigneault, Jr., Louis DiGiusto, James Erlinger, Frank Galloway, Irving Gorman, Anne Harper, James Hull, Herbert Jordan, Felix Keeley, Richard Kenney, Elaine Koepke, Jeff Lambert, Thomas McGloin, Douglas McHoul, Arlie McNeill, Joan Mitchell, Jane Niedzwiecki, John Niedzwiecki, John Peters, Roger Ponto, Keith Post, Bill Sharkey, Jeanne Sharkey, Michael Slein, Edmund Sobieray, Maria-Isabel Dickey, David Visneski, Art Wagner, Donald Walker, Joel Whitehead, Doyle Wilhite

National Officer's Responsibility: Mark Heinrich
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
 

COMMUNICATIONS COMMITTEE:

Chairman: Nanci Pruter

Kathleen Branch, Owen Watford, Chris Paddock, Dick Copper, Darrell Fike, Susan Mayfield, Doyle Wilhite, Eleanor Samuels, Gerard St. Germain, Judy Halleran, Louis DiGiusto, Patrick Pang, Phelps Hobart, Richard Devlin, Roger Bing, Thomas Wright

National Officer's Responsibility: Maria-Isabel Dickey
Staff Responsibility: Amy Wittman  

 
     
 

COUNCIL ANNUAL REPORT REVIEW COMMITTEE:

Chairman:

National Officer's Responsibility:
Staff Responsibility:

 
     
 

COUNCIL OPERATIONS COMMITTEE:

Chairman:

National Officer's Responsibility:
Staff Responsibility:

 
     
 

DEVELOPMENT COMMITTEE:

Chairman:

James Bonner, Jewell Bonner, Pierce R. Capell, Jean M. Defliese, James H. Erlinger, James Lasher, Dr Jack London, Thomas Matteo, Mary Virginia Pittman-Waller, John Rau, Sam Sause, Ken Sparks

National Officer's Responsibility: Max Miller
Staff Responsibility: Stacy McFarland

 
     
 

INFORMATION TECHNOLOGY COMMITTEE:

Chairman: Jim Semerad
Vice Chair: Ivan Samuels

Denny Behr, Richard Dowell, Lisa Gallinat, Lee Gurke, Anne Harper, Phelps Hobart, William Keller, Patrick Pang, Thomas Pruter, Ivan Samuels, Stephan Reckie, Rick Stricker, Rob Wilson, A. Duane Wills

National Officer's Responsibility: David Todd
Staff Responsibility
: Amy Wittman

 
     
 

INVESTMENT COMMITTEE:

Chairman: Charles Shields

Richard Kennedy -- 2015
Charles Shields -- 2016
Joseph Harris -- 2017
Gerry Motl -- 2018

Ex-Officio: Stew Reuter

National Officer's Responsibility: Joseph Lissenden
Staff Responsibility: Ryan Donaldson

 
     
 

LEGISLATIVE AFFAIRS ADVISORY BOARD:

Chairman:  Sheila McNeill

Al Bernard, James Carey, Gabrielle Carruth, Dave Dacquino, James Fraser, Ted Hack James Hamel, Tom Harrelson, Andrew Hicks, Randy Hollstein, Dale Lumme, Daniel Meador, Gene Moran, Al O’Neil, Mark Rosen, Richard Schwab, Joe Spata, Mark Tomb

National Officer's Responsibility:  Jack Ritter
Staff Responsibility:  Sara Fuentes

 
   
 

LEGISLATIVE AFFAIRS COMMITTEE:

Co-Chairs: James P. Bras, Donald Giles

Roger Bing, Dave Sullivan, Robert Wilson, Polly Bozdech-Veater, Tim Hunsberger, Michael Werbowetski, Ward Cook, Tomi Olsen, Pete Stiles, Nora Ruebrook, Thomas C. Winant, Doug Crawford, Bill Lockwood, Don Giles, Tom Pruter, Walt Reese, John Lind, Jeanie Coffey, Sheila McNeill

National Officer's Responsibility: Jack Ritter
Staff Responsibility: Sara Fuentes

 
     
 

MARINE CORPS AFFAIRS – ACTIVE/RESERVE/RECRUITING COMMITTEE:

Chairman: Tim Hanifin 
Vice-Chairman:  Curtis Beauchamp

James Beatty, Curtis Beauchamp, Bruce Butler, Robert Bythewood, Dannie Coates, Stuart Cowan, William Garr, Robert Gilham, Earl Hailston, Franklin Hart, Richard Marcantonio, Peter Marshall, Sheila McNeill, Fran O’Brien, Robert O’Neill, John Peters, Keith Post, Ray Roth, Edmund Sobieray, Maria-Isabel Soto

National Officer's Responsibility:  Mark Heinrich
Staff Responsibility:  Amy Wittman

 
     
 

MARITIME POLICY COMMITTEE:

Chairman:  Dale Lumme

Brent M. Bennitt, J. Jay Donnelly, Jon Gallinetti, Pete Giambastiani, George Goldorisi, Tim Hanifin, Albert J. Herberger, Jon Kaskin, Richard C. Macke, David Reilly, Robert Traister, Joel Whitehead

Ex-Officio: Jack Ritter and Amy Wittman

National Officer's Responsibility:  Mark Heinrich
Staff Responsibility:  Amy Wittman and Sara Fuentes

 
     
 

MEMBERSHIP AND RETENTION COMMITTEE:

Chairman: Eleanor Samuels 

Lisa Gallinat, Judy Halleran, Phelps Hobart, David Livingston, Thomas McGuire, Judy Plotz-Brannigan, Gerry St. Germain, John Vargo, Thomas Wright

National Officer's Responsibility: Lisa Gallinat
Staff Responsibility: Cynthia Bryant

 
     
 

MERCHANT MARINE AFFAIRS:

Chairman: Jon Kaskin
Vice Chairman: Roger Bing

Edward Dangler, William Evanzia, Warren Johnson, William Kelley, Kraig Kennedy, R. Lowe, John Sides, Carrie Barnecut, Craig Bone, Andrew Combe, Tom Cropper, Carlyle Devoe, Al Herberger, Phelps Hobart, Don Hodge, Susan Hodge, Felix Keeley, Lee Kincaid, Susan Mayfield, Roger Olsen, Sam Sause, Bull Walker, Stephen Waylett, Tom Winant

National Officer's Responsibility:  Robert Reilly
Staff Responsibility:  Amy Wittman

 
     
 

NATIONAL MEETINGS OPERATIONS COMMITTEE:

Chairman:  Maria-Isabel Dickey

Pamela Ammerman, Maria-Isabel Dickey, Thomas Hoffman, Diane Jaffa

Staff Responsibility:  Aubrey Collier

 
     
 

NATIONAL MEETINGS SELECTION COMMITTEE:

Chairman: James Offutt

Thomas Baker, Paula Bozdech-Veater, J. Robert Cook, J. Douglas Crawford, Darrell Fike, Curt Goldacker, Nicholas Hayes, Randy Hollstein, Stephen W. Kelly, Travis LaGrone, Judith Plotz-Brannigan, Eleanor Samuels, Jackson C. Stevens, Edwin “Pete” Stiles, Daniel Thys, Skip Witunski, Thomas Wright

National Officer's Responsibility:  James Offutt
Staff Responsibility:  Aubrey Collier

 
     
 

NAVY AFFAIRS – ACTIVE/RESERVE/RECRUITING:

Chairman: Brent Bennitt

James Beaty, Bruce Butler, William Braund, Richard Cooper, Robert Crates, Warren Danley, William Garr, Don Giles, William Griggs, Nancy Gorell, William Marshall, Charles McCullough, James W. Morgan, Jr., Richard Nelson, Bonnie Potter, Janet Rapkin, Mark Rosenthal, Frank Russo, Warren Savage, James Smith, Norbert Smith, Maria Isabel-Soto, John Watkins, Stanley Winowicz

National Officer's Responsibility: Mark Heinrich 
Staff Responsibility:  Amy Wittman

 
     
 

OPERATIONS MANUAL COMMITTEE:

Chairman:

National Officer's Responsibility: Pam Ammerman 
Staff Responsibility:  Aubrey Collier

 
     
 

SCHOLARSHIP COMMITTEE:

Chairman:  James T. Bonner, Jr.

Elizabeth Blanchard, Jewell H. Bonner, Betty Caughlin, Hans Krucke, Joan S. Jones, James M. Lasher, Joan Mitchell, Malcolm Tucker, G. William Weiler

National Responsibility:  William Keller
Staff Responsibility:  Stacy McFarland

 
     
 

STRATEGIC PLANNING COMMITTEE:

Chairman: 

Denny Behr, Thomas Brown, Bill Clark, Daniel Dermer, Rebecca Goodrich-Hinton, Darrell Fike, Melvin Ing, Keith Lippert, Ed Lusk, Lisa Macklin Gallinat, Stewart Reuter, Nora Ruebrook, Sam Sorenson, David Sullivan

Ex-Officio: Stew Reuter, William Keller, Richard H. Kennedy

National Officer's Responsibility: David Todd  
Staff Responsibility:  William Waylett

 
     
 

TRAINING COMMITTEE

Chairman: 

Gary Johnson, Nancy Pruter, Tina Swallow

National Officer's Responsibility:   David Todd   
Staff Responsibility:  William Waylett

 
     
 

YOUTH PROGRAMS COMMITTEE:

Chairman:John Stegman

  • NAVAL SEA AND LEAGUE CADETS SUBCOMMITTEE:
    Chairman:  John Alger
  • NJROTC SUBCOMMITTEE:
    Chairman:  Joseph J. Daigneault, Jr.
  • YOUTH SUBCOMMITTEE:
    Chairman: John W. Alger

Charles T. Alaimo, John W. Alger, Linda L. Ashbey, Richard Ashbey, Roger S. Betts, William Braund, Thomas Brown, Michael L. Campbell, Richard Cooper, Stuart M. Cowan, W. Lamon Crouch, Dennis Dickerson, Ted Durante, Stanley E. Ellexson, Jr., James H. Erlinger, Thomas Fraser, Carol Ann Hackley, T. Cole Hackley, Keith Larson, Lawrence P. Lynott, Joan Mitchell, Marcus Neeson, Chris Paddock, Patricia Posey, Eleanor Samuels, Pamela Silver, James Sketchley, Edmund S. Sobieray, Peter Soler, John Stegman, John Sutter, Stephen Waylett

National Officer's Responsibility:  Warren Savage
Staff Responsibility:  James Monahan (Sea Cadets), Cynthia Bryant (N/MCJROTC/Youth Metals)

 
     
 

NAVY LEAGUE BUILDING, LLC:

Chairman:  James Offutt

Michael Foster, Joseph Lissenden, Bruce Butler, Stewart Reuter, David Todd

National Responsibility:  James Offutt
Staff Responsibility:  Ryan Donaldson

 
     
 

NAVY LEAGUE FOUNDATION:

Chairman:  William Keller

National Responsibility:  James Offutt
Staff Responsibility:  Stacy McFarland

 
     
     

Navy League Facebook Twitter LinkedIn flickr

USAA


GuideStar Exchange Silver Participant


The Navy League of the United States
is a Proud Partner of:
Military Spouse Employment Partnership


ABOUT US MEMBERSHIP CORPORATE AFFAIRS PROGRAMS & SUPPORT MEETINGS & EVENTS COMMUNICATIONS
Navy League Video
National Officers
National Committees
Contact Us

Privacy Statement
Careers
Join Now / Renew
Membership Types
Community Affiliate
Council Locator
Council Resources
Member Benefits
Online Community
Navy League Merchandise


Corporate Membership Program
Corporate Membership Benefits
Membership Applications
Sea-Air-Space
International Trade Shows
Meet Our Corporate Members
Make A Gift Online
Ways To Give
Foundation And Youth
STEM Institute
Adopted Ships & Units (.pdf)
Awards
Our Partners
1902 Society
Events Calendar
Sea-Air-Space
Navy Birthday Ball D.C.
Special Topic Breakfast Series
Sea Services Reunions
Ship Commissionings
Communications Activity Report
SEAPOWER Magazine
Media & Marketing Resources
Navy League Presentations
The Navy Leaguer

LEGISLATIVE AFFAIRS
Write Congress
Sequestration Action Center
Grassroots Training
- Legislative Affairs Committee
Legislative Links
U.S. Navy
U.S. Navy
U.S. Marine Corps
U.S. Marine Corps
U.S. Coast Guard
U.S. Coast Guard
U.S. Flag Merchant Marine
U.S. Flag Merchant Marine

All Content © 2013 - 2014 | Navy League of the United States | 2300 Wilson Boulevard | Suite 200 | Arlington, VA 22201-5424

Navy League Home Join ~ Renew Donate