Loading

National Committees and Foundation

  AWARDS COMMITTEE:

Chairs: Thomas Pruter, Roycealee Wood

Alan Beam, Chris Paddock, Skip Witunski, Roycealee Wood

National Officer’s Responsibility: Pam Ammerman, Thomas Jaffa
Staff Responsibility: Chris Bennett, Shawna Jones

 
     
  BUDGET COMMITTEE:

Chairman: Alan Kaplan

Dave Todd -- 2017
Bill Stevenson -- 2018
Pat Du Mont - 2021
Joe Harris - 2021
Mike McGrath - 2021
Don Mooers - 2021

National Officer’s Responsibility: Alan Kaplan
Staff Responsibility: Ryan Donaldson

 
     
  BYLAWS COMMITTEE:

Co-Chairs: Jim Lasher and Patrick Pang

Pamela Ammerman, Paula Bozdech-Veater, Don Mooers, David Reilly, Ivan Samuels, David Todd

Ex-Officio: Bruce Bishop
National Officer's Responsibility: Skip Witunski
Staff Responsibility: Ryan Donaldson

 
     
  COAST GUARD AFFAIRS COMMITTEE – ACTIVE DUTY/RESERVE AND AUXILIARY:

Chairman: John Acton

Pasha P. Baker, Carey Barnecut, Jim Erlinger, Anne Harper, Nick Harper, Felix Keeley, Thomas McGloin, Arlie McNeill, Sheila McNeill, Joan Mitchell, Keith Post, Robert Price, Norbert Smith, Donald Walker, Steve Waylett

National Officer's Responsibility:  Jay Donnelly
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
  COMMUNICATIONS & PUBLIC RELATIONS COMMITTEE:

Chairman: Diane Jaffa

Ron Brooks, Richard Cooper, Don Giles, Carol Ann Hackley, Mark Harden, Glenn Looney, William Sanchez, Edwin Stiles, Patricia Yovich

National Officer's Responsibility:  Lisa Gallinat
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
  DEVELOPMENT COMMITTEE:

Chairman: Bill Stevenson

National Officer's Responsibility: Patricia Du Mont
Staff Responsibility: Jeanne Ellinport

 
     
  FIELD SERVICE AND TRAINING COMMITTEE:

Chairmen: Nanci Pruter

John Alger, Mark Harden, David Todd, John Vargo

National Officer's Responsibility: Dave Reilly
Staff Responsibility:  Vernon Hemphill

 
     
  INFORMATION TECHNOLOGY COMMITTEE:

Chairman: David Samuels

Jason Allen, Richard Dowell, Lisa Gallinat, Anne Harper, Glenn Looney, Tim McClain, Patrick Pang, John Rush, David Samuels, Ivan Samuels, Rick Stricker, John Vargo, Tom Wright

National Officer's Responsibility: Lisa Gallinat
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
  INTERNATIONAL COMMITTEE:

Chairman: Nicholas Hayes

Carrie Barnecut, Jeffrey Brown, Phelps Hobart, Thomas Hoffman, Felix Keeley, Tim Moon, Alan Oshirak, Mary Virginia Pittman-Walker, Judith Plotz-Brannigan, John Snedeker, Steve Waylett

National Officer's Responsibility: Daniel Thys

 
     
  INVESTMENT COMMITTEE:

Chairman: Joseph Harris, II -- 2019

James Biddle -- 2017
Gerry Motl -- 2018
Donald Walker -- 2020

National Officer's Responsibility: Alan Kaplan
Staff Responsibility: Pirjo Toivanen

 
     
  LEGISLATIVE AFFAIRS ADVISORY BOARD:

Chairman: Sheila McNeill

The Legislative Affairs Advisory Board is comprised of the government relations staff of Navy League Gold Member companies.

National Officer's Responsibility: Geoffrey Prosch
Staff Responsibility:  Sara Fuentes

 
     
  LEGISLATIVE AFFAIRS COMMITTEE:

Co-Chairs: James P. Bras and Donald Giles

Barbara Bailey, Roger Bing, Harry Boyd, Paula Bozdech-Veater, Jeanie Coffey, Ward Cook, Douglas Crawford, Louis DeGiusto, Pat DuMont, Gayla Finnell, Ronald Fried, Virginia Gibson, Mark Haller, Mark Harden, Billy Hewitt, Phelps Hobart, Timothy Hunsberger, Tom Jaffa, Jonathan Kaskin, Stephen Kelly, Bill Kinsey, Gwen Larson, Lou Liotti, Mark McDonald, Mike McGhee, Jake McManus, Sheila McNeill, Raymond Nelson, Tommasina Olson, Mary Virginia Pittman-Waller, Keith Post, Thomas Pruter, Walter Reese, Jack Ritter, Nora Ruebrook, Warren Savage, Robert Scholes, William Stevenson, Julie Stranges, David Sullivan, Andrew Truelson, Owen Watford, William Waylett, Mike Werbowetski, Robert Wilson, Thomas Winant Thomas Wright.

National Officer's Responsibility: Geoffrey Prosch
Staff Responsibility:  Sara Fuentes

 
     
  MARINE CORPS AFFAIRS – ACTIVE/RESERVE/RECRUITING COMMITTEE:

Chairman:  Tim Hanifin

John Beatty, Robert Bythewood, Dannie Coates, Stuart Cowan, Maria-Isabel Dickey, Franklin Hart, Richard Marcantonio, Peter Marshall, Sheila McNeill, Fran O’Brien, Robert O’Neill, John Peters, Keith Post, Ray Roth, Edmund Sobieray

National Officer's Responsibility:  Jay Donnelly
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
  MARITIME POLICY & RESOLUTIONS COMMITTEE:

Chairman: Jay Donnelly 

John Acton, Maryellen Baldwin, Brent M. Bennitt, Bobby Ferguson, Tim Hanifen, Nick Harper, Mark Heinrich, Jon Kaskin, Richard C. Macke, James Offutt, Geoffrey Prosch, David Reilly

Ex-Officio: Cari Batson Thomas, Geoffrey Prosch and Amy Wittman
National Officer's Responsibility: Jay Donnelly
Staff Responsibility: Amy Wittman

 
     
  MEMBERSHIP COMMITTEE:

Chairman: Glenn Looney 

Jeff Brown, Curt Goldacker, Nick Hayes, Beth Klein, Don Morrison, Walt Natzic, Kathy Pillmore, Bonnie Potter, Bob Price, Walt Reese, Jack Rush, Marlene Reinecke, William Sanchez, Gerard St. Germain, David Samuels, Julie Stranges, John Vargo, Suzy Williams, Tom Wright, Jeff Zureick

National Officer's Responsibility: Eleanor Samuels
Staff Responsibility: Kelly Harris

 
     
  MERCHANT MARINE AFFAIRS COMMITTEE:

Chairman: Jon Kaskin
Vice Chairman:  Roger Bing

William Anonsen, Carrie Barnecut, Craig Bone, Andrew Combe, Casey Cotton, Tom Cropper, Edward Dangler, Carly Devoe, William Evanzia, Nick Harper, Al Herberger, Phelps Hobart, Don Hodge, Suan Hodge, Warren Johnson, Felix Keeley, William Kelley, Kraig Kennedy, Lee Kincaid, Will Macht, Susan Mayfield, Roger Olsen, Thommasina Olson, Gordan Van Hook, John Sides, Bull Walker, Stephen Waylett, Tom Winant

National Officer's Responsibility: Jay Donnelly
Staff Responsibility: Sara Fuentes, Amy Wittman

 
     
  NATIONAL MEETINGS SELECTION COMMITTEE:

Chairman: Skip Witunski

Jeff Alexander, Roger Bing, Paula Bozdech-Veater, Jeff Brown, Dick Devlin, Lee Gurke, Nicholas Hayes, Shirley Hill, Tom Hoffman, Felix Keeley, Angie McKinstry, Joan Mitchell, Tom Pruter, Jack Rush, Jim Semerad, John Vargo, Tom Winant

National Officer's Responsibility:  Skip Witunski

 
     
  NAVY AFFAIRS – ACTIVE/RESERVE/RECRUITING COMMITTEE:

Chairman: Jim Offutt

Brent Bennitt, Bob Buehn, Richard Cooper, Robert Crates, Warren Danley, Maria-Isabel Dickey, Ted Gallinat, Don Giles, Curt Goldacker, William Griggs, Charles McCullough, Richard Nelson, Bonnie Potter, Janet Rapkin, Stewart Reuter, Warren Savage, Norbert Smith, Stanley Winowicz

National Officer's Responsibility: Jay Donnelly 
Staff Responsibility:  Amy Wittman

 
     
  NAVY LEAGUE BUILDING LLC:

Chairman: Skip Witunski 

Michael Foster, Alan Kaplan, Don Mooers, Nora Ruebrook, Robert Turpin

Ex-Officio: Pam Ammerman
National Responsibility:
Skip Witunski 
Staff Responsibility:  Ryan Donaldson

 
     
  NAVY LEAGUE FOUNDATION BOD:

Chairman: Patricia Du Mont

Pamela Ammerman, Al Bernard, Sarah Blake, Lynn Drucker, Bobby Ferguson, Alan Kaplan, Max Miller, Don Moores, John Tozzi

 
     
  STEM COMMITTEE:

Chairman: Donald Anderson

William Lauper, Mark Lewis, Jack Powell, Mary Ritter, Warren Savage, Jim Sketchlety, Ken Sparks, Herb Thomas, Dave Todd

National Officer's Responsibility: Maria-Isabel Dickey
Staff Responsibility:  Ryan Donaldson

 
     
  STRATEGIC PLANNING COMMITTEE:

Chairman:  Alan Kaplan

John Vargo, Bill Stevenson, Dave Samuels, Pat Du Mont, Mike McGrath

 
     
  YOUTH PROGRAMS COMMITTEE:

Chairman:

  • NAVAL SEA CADETS SUBCOMMITTEE:
    Chairman:  John W. Alger
  • NJROTC SUBCOMMITTEE:
    Chairman:  Joseph J. Daigneault, Jr.
  • YOUTH SUBCOMMITTEE:
    Chairman: John W. Alger

Charles T. Alaimo, John W. Alger, Linda L. Ashbey, Richard Ashbey, Cheryl Aston, Roger S. Betts, William Braund, Michael L. Campbell, Richard Cooper, Stuart M. Cowan, W. Lamon Crouch, Joseph Daigneault, Dennis Dickerson, Lynn Drucker, Ted Durante, Stanley E. Ellexson, Jr., James H. Erlinger, Thomas Fraser, Carol Ann Hackley, T. Cole Hackley, Keith Larson, Lawrence P. Lynott, Joan Mitchell, Marcus Neeson, Roger Olsen, Chris Paddock, Patricia Posey, Simone Ramos, Thomas Rudden, Eleanor Samuels, Pamela Silver, James Sketchley, Edmund S. Sobieray, Peter Soler, John Sutter, Stephen Waylett

National Officer's Responsibility:  Warren Savage
Staff Responsibility:  James Monahan (Sea Cadets), Aimee Freeman (N/MCJROTC/Youth Metals)

 
     

The Navy League of the United States
is a Proud Partner of:
Military Spouse Employment Partnership

             
Official Partner   Affiliate Sponsor   Corporate Gold Members   Affiliate Sponsor
U.S. Naval Sea Cadets - Official Partner PenFed - Affiliate Sponsor Corporate Gold Members USAA - Affiliate Sponsor
           
  U.S. Navy
U.S. Navy
U.S. Marine Corps
U.S. Marine Corps
U.S. Coast Guard
U.S. Coast Guard
U.S.-flag Merchant Marine
U.S.-flag Merchant Marine
 
           


ABOUT US
MEMBERSHIP
- Online Community
CORPORATE AFFAIRS
PROGRAMS & SUPPORT
MEETINGS & EVENTS
COMMUNICATIONS
VOICE TO CONGRESS
Site Map
Contact Us
Connect with us for current sea service discussions and activities.

Navy League GuideStar Exchange Silver Participant
           

All Content © 2014-2016 | Navy League of the United States | 2300 Wilson Boulevard | Suite 200 | Arlington, VA 22201-5424